
Kulturföreningen Syster representeras här av Ulla Lyttkens, Sara Edström, Therese Engström, Jeanette Sundqvist, Melli Maikkula, Anja Persson, Annkristin Gustavsson och Karin Gradin. Till höger Kerstin Hedström och Kamar-Eddine Abdessamad.
Kerstin Hedström prisades för ett konstnärsskap av hög originalitet och integritet. "Med sin djupa fantasi transformerar hon existerande artefakter till nya element och helheter av hög konstnärlig kvalitet som fångar och spetsar betraktarens sinne. Hennes verk "Liv(s)stycken" i Luleås nya Stadsbibliotek är ett ypperligt exempel på detta."
Kamar-Eddine Abdessamad har under många år arrangerat olika kulturevenemang. Han hedrades för sitt "brinnande intresse och hängivna engagemang för den musik som binder oss samman och får oss att inse att vår plats på jorden är — i världen. Kamar är en eldsjäl som med sitt gedigna arbete under många år gett luleåborna multikultur på oräkneliga arenor."
Motiveringen från jämställdhetskommittén löd:
- för att de i sitt arbete med barnen betonar varje individs rätt att få vara den man är och utvecklas från sina förutsättningar utan att hindras av traditionella könsmönster. Modiga barn är ett begrepp som används för att stärka barnens självkänsla och självförtroende vilket ger en god grund att klara sig i livet. De betonar också de vuxnas vilja att tänka om och vara goda, jämställda förebilder.

Märtha Gustafsson, Maj-Lis Pettersson och Ulrika Almqvist från Pelikanen på Sundets förskola fick kommunens jämställdhetsstipendium.