© Luleå kommun

Hertsön

Hertsön ligger 5 kilometer öster om Luleå centrum och är det största bostadsområdet i Luleå utanför innerstaden, både till ytan och till befolkningsmängden. Bostadsområdet byggdes som en del av miljonprogrammet, då planerna på Stålverk 80 skulle ge Luleå en befolkningsökning och allmänt uppsving. Då detta inte blev av, har det tidvis funnits många tomma lägenheter i området.

Här finns flera föreningar, några exempel är Luleå Koloniförening, PRO och fotbollsföreningen Luleå SK. Här finns också Hertsö Idrottsplats med tre fotbollsplaner i naturgräs, konstgräs och grus, tennisplan och bangolf. Om vintrarna görs konstgräsplanen om till bandyplan och en ishockeyrink sätts upp där tennisplanen annars står.

Hertsön har livsmedelsbutiker, restauranger, frisörer och en kiosk. Här finns även, bibliotek, badhus och fritidsgård. Vid Hertsö centrum finns två kyrkor; Evangelisk-lutherska Hertsö kyrka och en læstadiansk kyrka.

Befolkningsstatistik över HertsönPDF (pdf, 32 kB)

Karta över HertsönPDF (pdf, 400 kB)

Nulägesbeskrivning 2008PDF (pdf, 960 kB)