


Den nya lagen och förordningen träder i kraft 1:a september 2006.
Lag om skyddsrum 2006:545
Förordning om skyddsrum 2006:638
Skyddrumsregler SR09
För ytterligare information se Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps hemsida
Inom Luleå kommun finns i dagsläget cirka 700 skyddsrum med 75 000 platser. Skyddsrummen finns i områden som kan antas bli utsatta för verkningar av stridsmedel under krig. Byggnader med skyddsrum ska skyltas på utsidan vid entrén.
Fastighetsägaren har ansvar för att skyddsrummen med tillhörande utrustning vårdas och underhålls. Kontroll av skyddsrummen är en fortlöpande verksamhet för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Kontrollen ska ske med cirka 10 års mellanrum. Fel eller brister i underhållet som upptäcks vid de återkommande kontrollerna ska utföras och bekostas av fastighetsägaren.
Vid ombyggnation i fastigheter som innehåller skyddsrum skall Myndigheten för samhällsskydd och beredskap beredas tillfälle att yttra sig över alla byggprojekt även om inte skyddsrummet direkt berörs av ombyggnationen. Läs mer i SR09 5:34.
Vid nybyggnation, om- eller tillbyggnad som kräver bygganmälan skall Myndigheten för samhällsskydd och beredskap besluta om skyddsrum skall iordningsställas i byggnaden. Om fastighetsägaren avser att förändra fastighetens användning och skyddsrumsfunktionen utgör ett hinder för detta kan man hos Myndigheten för samhällsskydd och beredskap ansöka om avveckling av skyddsrummet.
Skyddsrummen ska betraktas som en lokal för fredsanvändning med kompletterande skyddsfunktion. Fastighetsägaren ansvarar för att fredsutnyttjandet inte blir så omfattande att skyddsrummet utan experthjälp går att återställa inom 48 timmar.
Vid ägarbyte av fastigheten ankommer det på köparen att undersöka om ett skyddsrum finns och därmed tillhörande underhållsansvar.
Skyddsrumsansvariga på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap