Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2006-09-18

Smedjan vid Dammtorpet

Någon gång för mycket länge sedan bodde en smed vid Dammtorpet några kilometer från Melderstein i Råne Älvdal. Av någon anledning lämnade han sin smedja att förfalla. Han bara lämnade den åt sitt öde med alla verktyg, bälgen till ässjan, städet och allt annat på sina platser.
Byggnade ruttnade och taket föll in. Och så var det i många år tills Inger Engman som idag bor i Dammtorpet tipsade Fritidsförvaltningen om den förfallna smedjan.
 
För att bevara verktygen och miljön åt eftervärlden har en ny smedja byggts bredvid den gamla och verktygen flyttas över. Tanken att den "nya" smedjan ska bli ett minimuseum över en svunnen epok.
 
När restaureringen är klar och hur smedjan ska presenteras för allmänheten är inte riktigt beslutat. Förhoppningsvis ska allt vara klart inför sommaren 2007.
Dela
Senast publicerad av: Lena Hedberg
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Fredag 25 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)