Teknikpris till engagerade lärare
Sex lärare på Rutviksskolan arbetar framgångsrikt med teknik- och NO-ämnena. Så framgångsrikt att de belönats med Svenska Kraftnäts tekniklärarpris 2011.

RUTVIKSSKOLANS FRAMGÅNGSRIKA TEKNIKLÄRARE efter prisceremonin vid Cetis-konferensen i Uppsala den 15 november. Från vänster: Karin Heikkilä, Agneta Strand, Annika Wikström Kristina Andelius-Nilsson och Ewa Marie Zetterkvist. Frånvarande närvarande när bilden togs: Berith Kumpula.
I december är det 350 år sedan uppfinnaren och industrimannen Christopher Polhem - även kallad "svenska mekanikens fader" - föddes. Med anledning av detta har Svenska Kraftnät utlyst pris till framstående tekniklärare i grundskolan. De har sökt efter lärare eller lärarlag som på ett positivt sätt lyfter teknikämnet och höjer ämnets status i skolan de verkar på.Nio priser på 15.000 kronor delades ut på de regionala konferenser som Centrum för teknik i skolan (Cetis), anordnat i november.
För Rutviksskolans lärarlag höjdes prissumman till 24.000 kronor!
Därför får Rutviksskolan Teknikpriset 2011 Svenska Kraftnät premierar Rutviksskolan med motiveringen:- Teknikundervisningen finns med på skolschemat
- Arbetet på skolan kännetecknas av långsiktighet
- Lärare har engagerat utfört en teknikhöjande prestation och "satt teknikämnet på kartan" men också verkar för ett införande av teknik i undervisningen bl a enligt nya Lgr 11
- Tekniklärare har utrymme och stöd för att arbeta med teknikundervisning
Långsiktighet
En av de sex lärarna är Eva Marie Zetterkvist. Hon berättar att Rutviksskolan sedan drygt två år tillbaka arbetar med teknikämnet med alla elever på skolan. - När vi ansökte om priset så nämnde vi både vad vi gjort hittills och vad vi planerade. Vi sätter långsiktigheten främst både för barnen och personalen, säger Eva Marie.
- Varje år har vi minst en dag med fokus på just teknik där alla lärare och elever är engagerade. Temat i år är Mekanismer och med fokus på firande av Polhemsåret 2011 och Christoffer Polhem.
Ökat teknikintresse tack vare LuTek
- Tack vare LuTek (nätverket Luleålärare i teknik och naturvetenskap)
och Teknikens hus så har vi lyckats att få fler lärare att engagera sig och intressera sig för teknik och aktivt delta i utvecklingen av teknikämnet, berättar hon. Metod för entreprenöriellt lärande
- Rent praktiskt har vi arbetat med snilleblixtmetoden som ett moment och en metod både på fritidshemmen och i skolan, från förskoleklass till år 3. Vi försöker tänka på entreprenöriellt lärande när vi planerar upp verksamheten och teknik är ett ämne som rimmar väl med ett kreativt och innovativt tänk!Elever berättar om sina uppfinningar
På Hjärnkontorets* webbplats
har Rutviksskolan fått med ett antal videos med elever i år 4. Eleverna berättar själva om sina uppfinningar som de arbetat fram enligt Snilleblixtmetoden:* Hjärnkontoret är SVT:s vetenskapsprogram som har svar på barnens frågor.