Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2012-03-09

Starta livsmedelsföretag

För att starta ett företag som hanterar eller säljer livsmedel i någon form eller i något led krävs antingen att företaget är registrerat eller godkänt av miljökontoret.

Du hittar blanketter för anmälan och ansökan via länken blanketter till höger.

Det kan krävas bygglov eller bygganmälan för lokalen där du tänker hålla till. Kontrollera detta med stadsbyggnadskontoret. Kontakta sotarmästaren för att ta reda på ifall ventilationen i lokalen är tillräcklig.

Om du planerar att servera alkoholdrycker läs mer på sidorna som handlar om "Serveringstillstånd och tillsyn".

På sidan "Livsmedel för företag" hittar du mer information om vad som gäller för dig som tänker starta ett företag.

Titta också gärna på broschyren "Att starta livsmedelsverksamhet" till höger. Den är bra.

Gratis rådgivning för företag


Visste du att du kan få gratis rådgivning om du planerar att starta ett företag eller redan har ett? Kontakta Entreprenörcentrum i Norrbottenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster för att boka en tid. Det finns även en företagslots i Luleå kommuns organisation.
Glada kockar
Senast publicerad av: Åke Israelsson
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Lördag 26 Maj
 
Hitta direkt
Mer information
Att starta livsmedelsverksamhetPDF (pdf, 2 MB)

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)