© Luleå kommun

Solveig Eriksson fick fint pris

Solveig Eriksson, chef för Luleå kommuns invandrarservice, har tilldelats länsstyrelsens nyinstiftade MR-pris. Priset överlämnades när forumet för mänskliga rättigheter avslutades 14 november.
Solveig Eriksson har arbetat på invandrarservice i nästan 20 år. I motiveringen heter det bland annat:
 
—  Solveig Eriksson har arbetat framgångsrikt för mänskliga rättigheter genom sitt arbete för demokratifrämjande och humanistiska insatser inom integration och mångfald i Norrbotten.
 
Juryn framhåller också att invandrarservice var först i landet med att införa ett tydligt barnperspektiv. Genom att på ett tidigt stadium intervjua barnen kunde kommunen tidigt uppmärksamma barnens behov i de nyanlända familjerna.
Solveig Eriksson, chef för Luleås invandrarservice.

Solveig Eriksson, chef för Luleås invandrarservice.