Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2011-12-28

Flyktingar går kurs om Sverige

Somalierna har haft sina lektioner i Stadshusets sessionssal.

Somalierna har haft sina lektioner i Stadshusets sessionssal.

Under hösten har nyanlända flyktingar från olika länder gått en ny kurs i samhällsorientering. Den somaliska gruppen har träffats i Stadshusets sessionssal.
Koncentrerade deltagare.

Koncentrerade deltagare.

Kommunerna är enligt en ny lag skyldiga att erbjuda nyanlända flyktingar minst 60 timmars samhällsorientering på deras modersmål. Luleå, Boden, Piteå och Älvsbyn har samarbetat kring uppdraget.

Kursen ska ge en grundläggande förståelse för hur det svenska samhället fungerar. Ämnen som tas upp är kultur och högtider i Sverige, kommunal service, utbildning och arbetsmarknad, demokratiska rättigheter och skyldigheter, familjeliv och en hel del annat. 

Först ut var en grupp flyktingar från Afghanistan. Nu har ytterligare sex grupper fullföljt utbildningen. Grupperna har träffats tio fredagar sedan oktober.

Eftersom somalierna har varit den största gruppen har de hållit till i Stadshuset sessionssal. Övriga har träffats i ABF:s lokaler samt på kommunens arbetsmarknadsförvaltning. Den 23 december var det kursavslutning.

- Under våren permanentas verksamheten och förs då över till Vuxenutbildningen, berättar Solveig Eriksson, chef för kommunens invandrarservice.   

Solveig Eriksson och handledarna Nagat Moussa och Abdulkadir Abdi.

Solveig Eriksson och handledarna Nagat Moussa och Abdulkadir Abdi.

Dela
Senast publicerad av: Kjell-Arne Johansson
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Lördag 26 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)