Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2010-06-28

Vänbok till Jusuf Suljanovic

Som ett led i kulturutbytet mellan staden Zenica i Bosnien och Luleå vill kommunens vänortskommitté, med en nyligen producerad vänbok, lyfta fram kunskapen om Jusuf Suljanovic  konstnärsskap mellan 1960 — 2010.
I december 1992 flydde Jusuf tillsammans med sin familj från det forna hemlandet Bosnien Herzegovina. Det skedde under dramatiska former och familjen kom till slut att hamna i Luleå. Sedan många år är familjen etablerad här och hela familjen har blivit en av oss.
 
I denna vänbok får vi följa Jusufs konstnärliga utveckling från det första konstverket Sarajevo, år 1960, till Komposition III från år 2010. Mellan dessa två kompositioner ryms ett långt och intensivt konstnärsliv. Jusuf beskrivs som en viljestark personlighet och med en konstnärlig förmåga att anpassa och förändra sitt bildspråk utifrån de yttre omständigheterna.
 
Vänortskommittén har tillsammans med Jusuf planerat för en utställning på Norrbottens museum i november 2010 och i Zenica under sommaren 2011.
Dela
Senast publicerad av: Monika Aunes
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Söndag 12 Februari
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)